
Apel međunarodne akademske zajednice u znak podrške studentima i profesorima u Srbiji, koji protestuju više od četiri meseca, za svega nekoliko dana dostigao je 4500 potpisa. Osuđuje se upotreba raznih metoda zastrašivanja, pritisaka i klevete, kao i korištenje nezakonitih mera protiv demonstranata, poput zvučnog topa upotrebljenog tokom protesta 15. marta u Beogradu
Apel međunarodne akademske zajednice povodom dešavanja u Srbiji za samo nekoliko dana prikupio je 4500 potpisa univerzitetskih profesora i istraživača. Na listi su, između ostalih, eminentne ličnosti kao što su Thomas Piketty, Nancy Fraser, Slavoj Žižek, Judith Butler, Francis Fukuyama, Maarten Baes, Santiago Gonzalez Gaitan i dobitnica Nobelove nagrade Annie Ernaux.
U kolektivno potpisanoj izjavi naglašava se duboka zabrinutost zbog nedavne nasilne represije tokom protesta predvođenih studentima u Beogradu. U tekstu se osuđuje upotreba “nesmrtonosnog” oružja i navode se brojni izveštaji o korištenju moćnog zvučnog uređaja koji je u subotu 15. marta izazvao masovnu paniku i stampedo među mirnim demonstrantima, uzrokujući povrede i snažnu uznemirenost.
Svetski mediji preneli su vest o mogućoj upotrebi zvučnog oružja od strane srpskih vlasti tokom petnaest minuta tišine na protestu 15. marta u Beogradu. Ovaj incident opisan je kao flagrantno kršenje osnovnih ljudskih prava, uključujući pravo na mirno okupljanje, fizički integritet i život.
Međunarodna akademska zajednica poziva srpske vlasti da sprovedu hitnu istragu o pomenutim događajima i procesuiraju odgovorne za korištenje nezakonitih mera protiv mirnih demonstranata. Akademici širom sveta pozivaju se da se pridruže osudi ovih akcija i na taj način potvrde zajedničku posvećenost borbi za osnovna ljudska prava i slobode.
Apel je posebno važan u trenutku kada je celokupna akademska zajednica u Srbiji, a posebno Univerzitet u Beogradu, žrtva grubog zastrašivanja, diskreditacije i nezakonitih metoda pritiska od strane vlasti, uključujući obustavu isplate zarada i zahtev da policija interveniše kako bi se okončali studentski protesti.
Apel prenosimo u integralnoj verziji.
“Izražavamo najdublju zabrinutost zbog nasilnih incidenata tokom protesta predvođenih studentima u Beogradu, kada su mirni demonstranti, uključujući studente i profesore, bili izloženi nesmrtonosnom oružju, što je dovelo do povreda i snažne uznemirenosti.
Izveštaji o neobjašnjivom, snažnom uznemirujućem zvučnom fenomenu, koji je izazvao masovnu paniku i kretanja nalik stampedu u gužvi, otvaraju zabrinjavajuća pitanja o taktikama koja se primenjuju protiv mirnih građana koji ostvaruju svoja osnovna prava. Ova nezakonita smišljena upotreba sredstava radi izazivanja straha, konfuzije i nereda na javnom skupu predstavlja ozbiljnu povredu ljudskih prava, uključujući pravo na mirno okupljanje, pravo na fizički integritet i, u krajnjoj liniji, pravo na život.
Studentski protesti izbili su kao reakcija na tragičan pad nadstrešnice koji je odneo petnaest života, katastrofa koja u sebi sažima posledice sistemske korupcije, institucionalnog sloma i nedostatka odgovornosti. Njihov zahtev za vladavinom prava i funkcionalnim institucijama ne samo da je opravdan nego je od suštinskog značaja za sprečavanje novih tragedija i obezbeđivanje pravednog i odgovornog sistema upravljanja.
Pored ovih zabrinjavajućih događaja, oštro osuđujemo i kampanju zastrašivanja i klevetanja usmerenu protiv rektora Univerziteta u Beogradu. Ciljani napadi na rektora, koji je stao u odbranu akademskog integriteta i studentskih prava, eskalirali su u otvorenu kampanju koju vode javne ličnosti naklonjene režimu, pizivajući na hapšenje rektora. Ovaj očigledan pokušaj zastrašivanja odraz je šireg napora da se ućutkaju kritički glasovi u visokom školstvu i potkopa autonomija akademskih institucija.
Pozivamo srpske vlasti da sprovedu hitnu i transparentnu istragu o dešavanjima na protestu, pozovu na odgovornost one koji su upotrebili nedozvoljena sredstva protiv demonstranata i osiguraju bezbednost studenata, profesora i svih građana koji mirno izražavaju svoje stavove.
Solidarni smo sa svojim kolegama i studentima u Srbiji i pozivamo univerzitete, istraživačke institucije i akademske mreže širom sveta da nam se pridruže u osudi ovog čina kako bismo još jednom potvrdili zajedničku posvećenost osnovim ljudskim pravima.