Srpsko političko vođstvo i mediji bliski vlasti slave pobedu Donalda Trampa na američkim predsedničkim izborima, uvereni da će novi stanar Bele kuće posvetiti posebnu pažnju Beogradu, pre svega po pitanju Kosova
Republikanski kandidat Donald Tramp ponovo je izabran za predsednika Sjedinjenih Američkih Država. U Srbiji, kao i u ostatku regiona, ovi izbori praćeni su s velikom pažnjom, a odjeci Trampove pobede i dalje odzvanjaju i pored ozbiljnih kriza s kojima se suočava srpsko društvo.
Još pre odlučujućeg dana u Americi, analitičari bliski vladajućoj partiji u Srbiji, kao i prorežimski mediji, izrazili su neskrivenu podršku Trampu. Sa stranica tabloida Informer, Alo, Srpski telegraf i ostalih svakodnevno emitovana podrška Trampu, uz naglašavanje koristi koje će Srbija imati od ponovnog izbora republikanskog kandidata koji je, po njihovim rečima, prijatelj Srbije i zaštitnik nacionalnih interesa.
Jedan od analitičara, Dejan Vukelić, u specijalnoj emisiji Informera posvećenoj američkim izborima poručio je da je pobeda Trampa dobra vest za Srbiju. Vukelić je dodao da će Ričard Grenel biti izabran za državnog sekretara te da će ključno doprineti formiranju Zajednice srpskih opština na Kosovu.
Voditeljka TV Pinka Jovana Jeremić otputovala je u Ameriku da prati, kako je navela, pobedu Trampa, odakle je svakodnevno slala priloge noseći obeležja Trampove kampanje.
U medijima bliskim vlasti stvorena je predstava da će izbori u Americi, odnosno Trampova pobeda imati pozitivne efekte na Srbiju i srpske strateške interese, pre sve kada je reč o dijalogu između Beograda i Prištine.
Treba ima na umu i činjenicu da se u Srbiji govori da će Tramp okončati rat u Ukrajini, čime bi pozicija Srbije bila olakšana jer više ne bi bila izložena pritiscima da jasno i nedvosmisleno osudi Rusiju.
Ovakvu medijsku sliku mogla je da vidi većina stanovnika Srbije preko medija sa nacionalnom frekvencijom.
Ostali mediji, koji program emituju preko kablovske mreže (i čija je gledanost znatno manja), takođe su pratili američke izbore, ali sa mnogo manje navijačkih strasti. Pokušali su objektivno izveštavati o rezultatima izbora, koji su važni za američke građane, ali i za globalne političke procese, pre svega za rat u Ukrajini i Palestini te odnose Amerike sa Rusijom i Kinom.
Srbija je, kao i u prošlosti, nisko na listi prioriteta američke administracije, pa ne bi trebalo očekivati veće promene ni nakon ponovnog izbora Trampa.
Srpski politički establišment veruje da će podrška koja je Trampu stizala iz Srbije, ali i od Srba iz Amerike, biti od velikog značaja u određivanju politike nove administracije prema Balkanu.
Analizirajući raspoloženje građana četiri države nekadašnje Jugoslavije, kompanija Valikon objavila je da bi Tramp sigurno pobedio u Srbiji sa “ubedljivih“ 49 posto podrške, dok bi Haris osvojila svega 13 posto glasova, uz 38 posto neodlučnih. Situacija je bila sasvim drugačija u ostale tri države: u Sloveniji i Hrvatskoj građani su dali prednost Harisovoj, dok je Bosna i Hercegovina bila podeljena, sa malom prednošću za Haris.
Podrška Trampu bila je glasna i među Srbima u Americi. Ranko Ristić, biznismen iz Čikaga i jedan od lidera pokreta MAGA Serbs, izbornu noć, kako navodi, proveo je u društvu Donalda Trampa i njegovih najbližih saradnika. Ristić tvrdi da “predsednik Tramp i njegovi najbliži saradnici veoma svesni podrške koju su imali među Srbima, kako onima koji žive u Americi i imaju pravo glasa tako i onima iz Srbije i Republike Srpske“ te dodaje da su “zahvalni na tome i znaće to da cene“.
Neposredno nakon što je Tramp proglasio pobedu, stigle su čestitke iz Beograda. Prvi je, kako se očekivalo, čestitao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, zatim premijer Vučević, predsednica skupštine Brnabić te potpredsednik Vlade Vulin.
„Čestitam Donaldu Trampu na pobedi. Zajedno se suočavamo sa ozbiljnim izazovima koji su pred nama. Srbija je posvećena saradnji sa SAD na stabilnosti, prosperitetu, miru“, napisao je Vučić na društvenoj mreži X.
Narednih dana nastavljen je izliv zadovoljstva zbog izbora Trampa za američkog predsednika. Tako smo od predsednice skupštine Ane Brnabić saznali da je Vučić bio među prvih petnaest svetskih državnika koji su razgovarali sa Trampom.
Kasnije se ispostavilo da ova informacija nije tačna, no to je manje važno za predstavnike vlasti. Poruka građanima Srbije koji veruju vlastima jeste da je predsednik Srbije, a time i Srbija, jedan od najvažnijih partnera i budućnih saradnika američke administracije.
U izjavi nakon telefonskog razgovora sa Trampom, Vučić je naveo da je razgovor bio odličan, sadržajan i veoma srdačan. Predsednik Srbije je, u sebi svojstvenom maniru, rekao da je pozitivno iznenađen Trampovim znanjem o Srbiji, a naročito ga je impresionirao deo razgovora u kojem američki predsednik govori o uspesima srpskih sportista.
Vučić je dodao da je novog starog predsednika Amerike pozvao da poseti Srbiju, jer je “Srbija bila zemlja gde je podrška za izbor predsednika Trampa bila najveća u Evropi“. “Siguran sam da ćemo uz njegovu pomoć i pomoć naših prijatelja moći da napravimo Ameriku velikom, a mi Srbiju pristojnom zemljom, koja će moći dobro da sarađuje sa SAD“.
Vučić je izrazio nadu da će Tramp doći u posetu Srbiji, baš zbog podrške koju uživa među Srbima u zemlji i dijaspori.
Podsetimo na još jednu stvar koja povezuje Vučića i Trampovu porodicu. U martu 2024. godine Vučić je izrazio oduševljenje planom Džerada Kušnera, zeta Donalda Trampa, da izgradi zgraduna mestu nekadašnjeg Generalštaba (u centru Beograda, preko puta Vlade Republike Srbije) koji je srušen u bombardovanju Srbije 1999. godine.
Kako je objavio Njujork tajms, plan Džeralda Kušnera da gradi luksuzni kompleks na pomenutoj lokaciji podržan je od Trampa interes još pre deset godina.
Važnu ulogu u ovom poslu igra i pomenuti Ričard Grenel, koji je u prethodnoj Trampovoj administraciji bio izaslanik Bele kuće za dijalog Srbije i Kosova.
Prema izvorima koji su imali uvid u dokumente koje su do sada razmenili Kušnerova kompanija i predstavnici Vlade Srbije, Kušner bi dobio pravo da koristi zemljište na pomenutoj lokaciji 99 godina bez naknade,, u cilju izgradnje luksuznog hotela i stanova. Postoji i mogućnost da Kušnerova kompanija postane vlasnik zemljišta kada kompleks bude izgrađen.
Izbori u Americi poslužili su kao dobra “zabava“ u Srbiji namučenoj unutrašnjim problemima. Dok su se na malim ekranima i portalima smenjivali analitičari i političari, Srbija je tugovala za četrnaest osoba koje je ubila nadstrešnica nedavno renovirane zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, jednom od čuda modernog građevinarstva kojima se hvalio predsednik države, zajedno sa svojim partijskim saborcima. Znamo ko je izabran za novog predsednika Amerike, ali ne znamo ko je odgovoran za tragediju u Novom Sadu.