Prošle sedmice u Sarajevu predstavljena je publikacija “Građani, Ustav, Europa. Rječnik osnovnih ustavnih pojmova u BiH”. Knjiga, koju je objavio Pravni fakultet u Sarajevu, plod je višegodišnje akademske debate o pitanjima vezanim za ustavni poredak BiH, realizirane u sklopu projekta financiranog sredstvima iz fonda CEI KEP Italija, a čiji je koordinator bio Univerzitet Milano-Bicocca
U ponedeljak 20. novembra skupina istraživača uključenih u projekt “Bosna i Hercegovina: Ustav i pristupanje EU”, predstavila je u Sarajevu, u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine, važnu publikaciju pod nazivom “Građani, Ustav, Europa. Rječnik osnovnih ustavnih pojmova u BiH”. Knjiga, koju je objavio Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu, plod je višegodišnje akademske debate o pitanjima vezanim za ustavni poredak Bosne i Hercegovine, proistekao iz Dejtonskog mirovnog sporazuma. Dan nakon prezentacije, u utorak 21. novembra, obilježena je 28. godišnjica potpisivanja Dejtonskog sporazuma. Rječnik objašnjava Bosnu i Hercegovinu, njezine ustavne osobenosti, kako funkcioniraju njezine institucije i kako nastaviti proces europskih integracija.
Prezentaciju je organizirao Rektorat Univerziteta u Sarajevu, u suradnji s Ambasadom Italije u BiH, zahvaljujući dragocjenom doprinosu profesorice Lejle Balić. Rječnik – koji su uredili profesori Maja Sahadžić (Univerzitet u Utrechtu), Damir Banović (Univerzitet u Sarajevu), Dražen Barbarić (Univerzitet u Mostaru) i Goran Marković (Univerzitet Istočno Sarajevo) – sadrži objašnjenja i tumačenja 35 osnovnih pojmova Ustava Bosne i Hercegovine.
Nakon dobrodošlice koju su prisutnima poželjele profesorice Tatjana Sekulić (Univerzitet Milano-Bicocca), Tamara Karača Beljak (prorektorica Univerziteta u Sarajevu) i Zinka Grbo (dekanica Pravnog fakulteta u Sarajevu), učesnicima i publici obratio se ambasador Republike Italije u Sarajevu Marco Di Ruzza.
Tijekom svog obraćanja, ambasador je istaknuo visoku znanstvenu vrijednost Rječnika, definirajući ga djelom bez presedana, koje predstavlja svojevrsnu prekretnicu u proučavanju ustavnog sustava Bosne i Hercegovina te može ponuditi iznimno korisnu referentnu točku. Ovaj alat namijenjen je ne samo stručnjacima (političari, diplomate, profesori, istraživači, novinari, itd.) nego i široj publici koja se po prvi put približava pravnom poretku dejtonske Bosne i Hercegovine koji je izuzetno složen, no istovremeno budi duboko interesovanje.
“Podržali smo s uvjerenjem – objasnio je ambasador Di Ruzza – rađanje i razvoj ove međunarodne akademske mreže kako bismo Bosni i Hercegovini, kao što se događa u svim razvijenim liberalnim demokracijama, osigurali slobodnu intelektualnu debatu, neovisnu o političkoj moći, sposobnu da potakne lokalnu vladajuću klasu na poduzimanje najprikladnijih reformskih odluka, prije svega u kontekstu procesa europskih integracija zemlje. Zalaganje Italije u smjeru podržavanja aktivnosti ove skupine stručnjaka, među ostalim sredstvima iz fonda INCE-EBRD, u potpunosti je u skladu s našim djelovanjem u pružanju podrške europskoj perspektivi Bosne i Hercegovine i, općenito, Zapadnog Balkana”.
U drugom dijelu događaja, profesori Tatjana Sekulić (Univerzitet Milano-Bicocca), Jens Woelk (Univerzitet u Trentu), Maja Sahadžić (Univerzitet u Utrechtu), Damir Banović (Univerzitet u Sarajevu), Joseph Marko (Univerzitet u Grazu), Bojan Vlaški (Univerzitet u Banjoj Luci) i Dejan Vanjek (Univerzitet u Mostaru) ilustrirali su metodologiju i najznačajnije pojmove Rječnika. Zaključno, snažno je podcrtana važnost stvaranja uvjeta za široku građansku debatu, koja nadilazi akademski svijet, a koja je sposobna uključiti mlade generacije građana Bosne i Hercegovine u raspravu o Ustavu zemlje, u nadi da će ova publikacija poslužiti kao važan znanstveni alat.
Rječnik u PDF-u
Publikacija “Građani, Ustav, Europa. Rječnik osnovnih ustavnih pojmova u BiH” dostupna je u PDF formatu na bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku i može se preuzeti s našeg portala.
Questo materiale è pubblicato nel contesto del progetto "Bosnia Erzegovina, la costituzione e l'integrazione europea. Una piattaforma accademica per discutere le opzioni” sostenuto dalla Central European Initiative (CEI). La CEI non è in alcun modo responsabile delle informazioni o dei punti di vista espressi nel quadro del progetto. La responsabilità sui contenuti è unicamente di OBC Transeuropa. Vai alla pagina dedicata al progetto
Hai pensato a un abbonamento a OBC Transeuropa? Sosterrai il nostro lavoro e riceverai articoli in anteprima e più contenuti. Abbonati a OBCT!