Zdravstveni odgoj, u kojem je i nekoliko nastavnih sati o ljudskoj spolnosti, u hrvatskim se školama do daljnjeg neće predavati. Analitičari govore o "novoj konzervativnoj revoluciji" kroz koju Hrvatska upravo prolazi
"Nije riječ o knjizi koja se lako čita, niti lako prevodi. Prisiljava me na neprestano pomicanje mojih osobnih granica, suzbijanje predrasuda toliko ukorijenjenih baš tamo gdje sam čvrsto vjerovala da ih nema".
Činjenica da su Dačić i Tači postigli načelni dogovor o planu primene sporazuma pokazuje da garancije srpske strane postoje i da se Priština i Beograd zaista kreću ka rešavanju problema. Taj dogovor bi Srbiji mogao doneti određivanje datuma za početak pregovora sa Evropskom unijom
Milanovićev SDP, sam ili u koaliciji s dugima, u prvom je krugu pobijedio tek u tri županije. Ništa boljem rezultatu ne može se nadati ni u drugom izbornom krugu, 16. lipnja. Pobjednik parlamentarnih izbora krajem 2011., platio cijenu reformi koje pokušava provesti, no koje ne daju rezultate.
Bosna i Hercegovina postigla je ograničeni napredak u oblasti zaštite okoliša navedeno je u izvještaju Evropske komisije. BiH treba poduzeti vjerodostojne napore za uspostavljanje usklađenog pravnog okvira za zaštitu okoliša i unaprijediti institucionalne kapacitete
SPC već mesecima prilično oštro i javno protivi vladinoj politici prema Kosovu. Crkveni vrh, uključujući i patrijarha, ipak je svestan da dalje produbljivanje otvorenog sukoba sa vladom nije dobra ideja.
Reč je o tome da SNS i njen ključni koalicioni partner, SPS, balansiraju na razvalinama srpske političke baštine čijem dramatičnom urušavanju su odlučujuće doprinele. Njima je palo u zadatak ne samo da priznaju poraze pretrpljene u proteklih dvadesetak godina, nego i da poprave uveliko urušene odnose sa susedima.
Nakon predsjedničkih izbora, Crna Gora je ušla u duboku političku krizu. Opozicija traži poništavanje izbora, dok vlast poziva na rješavanje svih problema u institucijama sistema. Svi zajedno traže pomoć EU.
Sporazum o kome je reč u osnovi reguliše autonomiju Srba unutar Kosova, što praktično znači da oni, u formalnom smislu, neće biti deo Srbije. To će označiti početak kraja mučnog razdoblja novije srpske istorije obeležene uzaludnim i jalovim nastojanjima da Srbija sačuva suverenitet na Kosovu.
Veliko iznenađenje izbora svako je ulazak u Europski parlament predsjednice jedne od Hrvatskih stranaka prava, Ruže Tomašić koja je, kao koalicijski partner, bila na zajedničkoj listi s HDZ-ovim kandidatima
Nekoliko desetina ljudi tiskalo se u tesnom prolazu i na trotoaru ispred zgrade u kojoj je stanovao novinar Slavko Ćuruvija, brutalno ubijen na istom mestu 11. aprila pre 14 godina. Očekivalo se da će se ove godine saznati nešto više o pozadini ubistva pošto je formirana Komisija za istragu ubistava novinara ali je dan uoči obeležavanja godišnjice došlo do nesuglasica unutar te komisije.
Sve učestaliji zahtjevi pozivanja na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa u Bosni i Hercegovini, a posebno u Federaciji BiH postali su savršeni mehanizam za blokade.
Nakon predsjedničkih izbora Crna Gora ulazi u duboku političku krizu. Novi-stari predsjednik Filip Vujanović dobio je tijesnu većinu, ali mu njegov protivkandidat osporava pobjedu.
Neuspeh odlučujuće 8. runda pregovora o Kosovu prvi je trežak poraz novih srpskih vlasti. Očekivanja da bi Srbija, kada je reč o sudskim i policijskim ovlašćenjima koja traži za srpske opštine na Kosovu, mogla dobije neke ustupke pokazala su se nerealnim.
Sve se češće pominje mogućnost da se, u okviru neformalno najavljene rekonstrukcije srpske vlade, obavi i smena premijera. Za sada je reč o nekoj vrsti opipavanja terena. Sam Vučić je rekao da će biti rekonstrukcije, ali da on ne planira da preuzme premijersko mesto u rekonstruisanoj vladi
Bliska povezanost crnogorske vladajuće partije sa državnim institucijama u cilju ostvarenja njenog što boljeg izbornog rezultata na nedavno održanim parlamentarnim izborima pokrenula je pravu lavinu u toj maloj balkanskoj zemlji. U stranci premijera Mila Đukanovića smatraju da se radi o programiranom izazivanju skandala
Kako bi gladnim i obespravljenim građanima BiH skrenuli pažnju sa najtežeg ekonomsko-socijalnog stanja u posljednjih sedamnaest godina, osnovni moto političara u BiH postale su promjene, ali ne stanja, nego učesnika u vlasti.
Afera sa zatrovanim mlekom, sama po sebi, ne bi mogla ni izazove rekonstrukciju vlade. Na otvaranje priče o rekonstrukciji vlade i mogućim vanrednim parlamentarnim izborima Vučića teraju neki dublji razlozi.
Bivša hrvatska premijerka Jadranka Kosor, izbačena je prošlog petka iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ). Tako je HDZ, stranka koja je od prvih višestranačkih izbora u Hrvatskoj 1991. zemljom vladala punih 18 godina, na putu uvođenja tradicije da svaki predsjednik stranke, kad jednom siđe s trona, iz nje bude izbačen.
Srpski premijer i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je, kako stvari sada stoje, preživeo čitavu seriju optužbi za povezanost sa ljudima iz podzemlja. “Tajna” je u tome što vladajuća Srpska napredna stranka i njen lider Aleksandar Vučić, najmoćniji čovek u zemlji, u ovom trenutku ne žele pad vlade