Iako ćirilica nema nikakve veze s nestalima, poginulima i ratnim zločinima, a još manje s uzrocima i posljedicama ratnih sukoba, ona je – kod onih koji su se prošle subote okupili u Vukovaru - percipirana kao opasnost koja bi tom gradu mogla okrnjiti hrvatski identitet
Početkom aprila u Crnoj Gori će se održati predsjednički izbori. Oni bi u značajnoj mjeri mogli odrediti buduća politička kretanja u toj maloj balkanskoj zemlji.
Posle mnogo godina pat pozicije, poslednji sporazum je samo jedan u nizu gotovo spektakularno brzih i konkretnih rezultata na terenu. Građani severnog Kosova, međutim, te brze i efikasne razgovore, koje snažno podržavaju vodeći zapadni lideri, kao i zvanični Beograd, doživljavaju kao veleizdaju. Najveći „šok“ građana severnog Kosova je upravo u činjenici da mirnu integraciju severnog Kosova u kosovski sistem vrši aktuelni premijer Srbije, Ivica Dačić
Dramatičan pad podrške evrointegracijama na tek 41 odsto razlog je za ozbiljnu zabrinutost u srpskom vladajućem bloku koji je ulazak u Evropsku uniju postavio kao jedan od glavnih političkih ciljeva, ali problem nije nerešiv. Jer, opstanak vladajućeg bloka mnogo više zavisi od sposobnosti da održi ekonomsku i socijlanu stabilnost zemlje, nego od toga šta građani misle o Evropskoj uniji (EU), Kosovu i drugim važnim pitanjima.
Tri školska sata tokom jedne godine, u kojima učenici, u okviru zdravstvenog odgoja trebaju naučiti osnovna saznanja o spolnosti, rodnoj ravnopravnosti te spolno odgovornom ponašanju, izazvala su neviđen rat između Katoličke crkve i hrvatske Vlade.
Susret Milanovića i Dačića nipošto ne treba označavati povijesnim, ali je to bio važan događaj. Iznenadni put hrvatskog premijera u Beograd svom srbijanskom kolegi, poslije više od pola godine "hladnog rata" dvaju susjeda, počeo je otapati debeli sloj leda.
Početak Nove, 2013. vlasti Bosne i Hercegovine dočekale su sa ulaskom u četvrtu godinu kršenja presude Europskog suda za ljudska prava iz Strasbourga, a da se istovremeno još uvijek ne nazire kada će ona biti implementirana u konačnici.
U Crnoj Gori je postalo pravilo da krajem godine državno tužilaštvo pokrene istragu o nekoj većoj aferi. Ovoga puta su se na meti našli bivši direktori moćne Crnogorske komercijalne banke (CKB).
Uprkos činjenici da su zdravstvo i obrazovanje evidentirani kao oblasti u kojim građani često učestvuju u davanjima mita, korupcija i to politička u BiH je ona koja je označena kao najveća prijetnja i kao takva razdire bh. društvo.
Novi predsjednik crnogorske vlade naći će se na toj funkciji po sedmi put u posljednje dvije decenije. Njegovi najbliži saradnici tvrde da je pred njim lično i tom malom državom veoma težak period.
Jedno od otkrića na Balkan Florence Express, festivalu posvećenom kinematografiji južno-istočne Evrope nedavno održanog u Firenci. Dana Budisavljević, autorka Nije ti život pjesma Havaja / Family Meals, priča o sebi i hrvatskom društvu preko porodičnog stola. Intervju
Početkom studenoga ove godine na prvostupanjskim sudovima u Hrvatskoj bilo je 99 sudskih predmeta u kojima se sudilo za ratne zločine, u njima je optuženo 519 osoba. Kad se za ratni zločin sudi Hrvatima, kazne su neusporedivo blaže od onih kada se, za podjednako težak zločin, sudi Srbima.
Iako je većina (do)sadašnjih vladajućih političkih stranaka u Bosni i Hercegovini već u prvim satima nakon zatvaranja biračkih mjesta na lokalnim izborima održanim 7. oktobra slavila i proglasila pobjedu, zvanični rezultati koje je mjesec dana kasnije objavila Centralna izborna komisija BiH pokazali su nešto drugačiju sliku.
Privatizacija u Srbiji se po različitim modelima odvija od 1989. godine i do sada je procesom privatizacije i restrukturiranja privrede bilo obuhvaćeno preko milion zaposlenih. Međutim, umesto do ekonomskog razvoja zbog koga je i započinjana, privatizacija je u Srbiji često bila povezana sa korupcijom, tajkunizacijom, kršenjem prava zaposlenih. Intervju sa Ivanom Zlatićem, jednim od aktivista Pokreta za slobodu
Hrvatskom kruži vic kako mnoge zemlje imaju Vladu u sjeni, a jedino Hrvatska ima Vladu u zatvoru. Vic o Vladi u zatvoru, na žalost, hrvatska je gorka stvarnost.
Dvojica hrvatskih generala, Ante Gotovina i Mladen Markač, nakon što ih je Haaški sud oslobodio krivnje za ratne zločine, sada su i službeno postali ono što su za veliki dio hrvatskih građana bili i prije toga: heroji, a ne zločinci. Ali, kad se euforija bude stišala, pred Hrvatsku će se postaviti novi ozbiljan problem. Zločini u akciji Oluj počinjeni su i ne mogu se negirati
Bosna i Hercegovina je trenutno u dubokoj političkoj krizi. Ta kriza je tolika da bi se moglo reći da je to stanje kome. Govori Almir Terzić, politički analitičar i novinar dnevnog lista Oslobođenje
Posljednjih godina, liječnici i ekološki aktivisti alarmiraju javnost zbog porasta broja oboljelih od malignih oboljenja na području grada Zenice i cijelog Zeničko-dobojskog kantona. Naš izvještaj iz Zenice
Iz Njemačke, donedavno najvećeg hrvatskog saveznika i zagovornika priključenja EU, čuju se glasovi da Hrvatska za to još nije spremna. Službeni Zagreb je konsterniran i u šoku jer takvo što nije očekivao. Prošlo vrijeme "Danke Deutschland"
Koalicija okupljena oko bivšeg crnogorskog premijera Mila Đukanovića dobila je najviše glasova na trećim parlamentarnim izborima nakon obnove nezavisnosti u Crnoj Gori, ali nedovoljno da samostalno formira vladu. Ključ je sada u rukama stranaka nacionalnih manjina.